Warren Buffett

Jeden z najsłynniejszych inwestorów na całym świecie. Jeden z największych autorytetów w zakresie inwestowania. Nazywany „wyrocznią z Omaha”. Warren Buffet to  inwestor, przedsiębiorca i ekonomista z USA.

Warren Edward Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Omaha, w stanie Nebraska. Ojciec Buffetta, Howard, pracował jako makler giełdowy i pełnił funkcję kongresmena Stanów Zjednoczonych. Jego matka, Leila Stahl Buffett, zajmowała się domem. Buffett był drugim z trojga dzieci i jedynym chłopcem. Już we wczesnym dzieciństwie przejawiał zdolności do spraw finansowych i biznesowych: Przyjaciele i znajomi mówili, że młody chłopiec był matematycznym cudotwórcą, który potrafił dodawać w głowie duże kolumny liczb, co okazjonalnie okazywał w późniejszych latach.

uffett jako dziecko często odwiedzał biuro maklerskie swojego ojca i kreślił kredą ceny akcji na tablicy w biurze. W wieku 11 lat dokonał swojej pierwszej inwestycji, kupując trzy akcje Cities Service Preferred po 38 dolarów za akcję. Akcje szybko spadły do zaledwie 27 dolarów, ale Buffett wytrwale trzymał się ich, aż osiągnęły 40 dolarów. Sprzedał swoje udziały z niewielkim zyskiem, ale pożałował tej decyzji, gdy akcje Cities Service poszybowały w górę do prawie 200 dolarów za akcję. Później wspomina to doświadczenie jako wczesną lekcję cierpliwości w inwestowaniu.

W wieku 13 lat Buffett prowadził już własną działalność gospodarczą jako gazeciarz i sprzedawał własne napiwki z wyścigów konnych. W tym samym roku złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe, odliczając 35 dolarów od podatku za swój rower. W 1942 roku ojciec Buffetta został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a jego rodzina przeniosła się do Fredricksburga w Wirginii, aby być bliżej nowego stanowiska kongresmena. Buffett uczęszczał do Woodrow Wilson High School w Waszyngtonie, gdzie nadal obmyślał nowe sposoby na zarabianie pieniędzy. W czasie nauki w liceum, wraz z przyjacielem kupili za 25 dolarów używaną maszynę do pinballa. Zainstalowali ją w salonie fryzjerskim, a w ciągu kilku miesięcy zyski pozwoliły im na zakup kolejnych maszyn. Buffett posiadał maszyny w trzech różnych miejscach, zanim sprzedał biznes za 1200 dolarów.

Buffett zapisał się na Uniwersytet Pensylwanii w wieku 16 lat, aby studiować biznes. Pozostał tam dwa lata, przeniósł się na Uniwersytet Nebraski, aby dokończyć studia i w wieku 20 lat wyszedł z uczelni z prawie 10 000 dolarów pochodzących z jego dziecięcych biznesów.

W 1951 r. otrzymał tytuł magistra ekonomii na Uniwersytecie Columbia, gdzie studiował pod kierunkiem ekonomisty Benjamina Grahama i kontynuował naukę w Nowojorskim Instytucie Finansów.

Pod wpływem książki Grahama z 1949 r. „Inteligentny inwestor”, Buffett przez trzy lata sprzedawał papiery wartościowe dla Buffett-Falk & Company, a następnie przez dwa lata pracował dla swojego mentora jako analityk w Graham-Newman Corp.

W 1956 roku Buffet założył firmę Buffett Partnership Ltd. w rodzinnym mieście Omaha. Wykorzystując techniki poznane od Grahama, odniósł sukces w identyfikowaniu niedowartościowanych spółek i stał się milionerem. Jednym z takich przedsiębiorstw, które Buffett wycenił była firma tekstylna o nazwie Berkshire Hathaway. Zaczął gromadzić akcje na początku lat 60-tych, a do 1965 roku przejął kontrolę nad firmą.

Pomimo sukcesu Buffett Partnership, jej założyciel rozwiązał firmę w 1969 roku, aby skupić się na rozwoju Berkshire Hathaway. Zrezygnował z działu produkcji tekstyliów, zamiast tego rozbudowując firmę poprzez zakup aktywów w mediach (The Washington Post), ubezpieczeniach (GEICO) i branży naftowej (Exxon). Odnosząc ogromne sukcesy, „Wyrocznia z Omaha” zdołała nawet zamienić pozornie kiepskie inwestycje w złoto, czego najlepszym przykładem był zakup pogrążonego w skandalu Salomon Brothers w 1987 roku.

Po dokonaniu przez Berkshire Hathaway znaczącej inwestycji w Coca-Colę, Buffett został dyrektorem tej firmy od 1989 do 2006 roku. Pełnił również funkcję dyrektora Citigroup Global Markets Holdings, Graham Holdings Company oraz The Gillette Company.
Późniejsza działalność i filantropia

W czerwcu 2006 r. Buffett ogłosił, że przekaże cały swój majątek na cele charytatywne, przeznaczając 85% tej kwoty na Fundację Billa i Melindy Gatesów. Darowizna ta stała się największym aktem darowizny charytatywnej w historii Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku Buffett i Gates ogłosili, że utworzyli kampanię „The Giving Pledge”, której celem jest pozyskanie większej liczby zamożnych osób dla celów filantropijnych.