Centrum Rockefellera w Nowym Jorku

Rockefeller Center to kompleks budynków znajdujący się w centrum Manhattanu w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Rockefeller Center znajduje się pomiędzy ulicą 48, a 51 i sąsiaduje z 5th Avenue (Piąta Aleja). Tuż obok stoi Katedra św. Patryka, a nieco dalej znajduje się Museum of Modern Art, Times Square i Broadway.

W skład kompleksu wchodzi 19 budynków. Głownym budynkiem jest wieżowiec General Electric Building, znany jako G E Building albo 30 Rockefeller Plaza.  Jest pierwszym i najwyższym z całego kompleksu.

Kompleks został zbudowany w miescu ogródu botaniczny Columbia University. Teren ten został jednak wydzierżawiony przez Johna D. Rockefellera z zamiarem zbudowania kompleksu 19 budynków o różnej wysokości. Wiele z nich jest wspaniałym przykładem stylu art déco.

W budynkach oprócz ogromnej liczby biur znajdują się także sklepy, restauracje hotele, lokale rozrywkowe, ogrody oraz sztuczne lodowisko.

W całym kompleksie znajduje się 488 wind.

Najpopularniejszą atrakcją Rockefeller Center jest Top of the Rock, czyli punkt widokowy na Manhattan z wieżowca przy 30 Rockefeller Plaza. Taras widokowy znajduje się na dachu wieżowca, który ma 70 pięter i jest głównym budynkiem kompleksu.

Kompleks został w 1969 roku dostał nagrodę American Institute of Architects 25 Year Award.

W 1932 roku w Centrum Rockefellera otwarto Radio City Music Hall. W obecnych czasach w teatrze znajduje się 6 000 miejsc. Ro w rok odbywa się tu słynne Christmas Show. Ogromna ilość osób przybywa w to miejsce m.in.by zobaczyć wysoką i najsłynniejszą choinkę świata oraz pokaz sztucznych ogni.

Znajdują się tu także inne siedziby innych słynnych firm, np. studio NBC znajdujące się na 49. piętrze Rockefeller Plaza, czy siedziba Time Warner.